×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true
true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۲۷ خرداد - ۱۴۰۳  
true
true
آرامگاه سید حسن مدرس؛ از جاذبه های گردشگری کاشمر

 

آرامگاه شهید مدرس؛ زیارتگاه عاشقان در دومین شهر زیارتی خراسان

یکی از جاذبه های گردشگری و تاریخی شهرستان کاشمر واقع در خراسان رضوی، آرامگاه سید حسن مدرس می باشد. در این بارگاه، مقبره ی سید حسن طباطبایی زواره قرار دارد. قدمت تاریخی آرامگاه سید حسن مدرس به دوره پهلوی باز می گردد و بر اساس سبک معماری اسلامی و سلسله صفوی بنا شده است. آرامگاه سید حسن مدرس متشکل از چهار ایوان، یک گنبد خانه مرکزی و فیروزه ای است.

 

آرامگاه سید حسن مدرس در خراسان رضوی

آدرس آرامگاه سید حسن مدرس, آرامگاه شهید مدرس, آرامگاه شهید مدرس در کاشمر

در داخل بنا آرامگاه مقبره سید حسن مدرس قرار دارد

 

خراسان رضوی در مرکزیت مشهد مقدس، خاستگاه تمدن ایران به شمار می رود. یکی از شهرستان های تاریخی خراسان رضوی، کاشمر است که با نام تاریخی ولایت پشت شناخته می شود.

شهرستان کاشمر در بخش جنوبی غربی استان خراسان رضوی قرار دارد. قدمت بالای شهرستان زمینه ساز وجود آثار تاریخی و فرهنگی متعدد است.

یکی از جاذبه های تاریخی و دیدنی خراسان رضوی، آرامگاه سید حسن مدرس است. این آرامگاه در شهرستان کاشمر خراسان رضوی واقع شده است.

 

آرامگاه سید حسن مدرس؛ از گذشته تاکنون

آرامگاه مدرس, آرامگاه سید حسن مدرس در خراسان, معماری آرامگاه سید حسن مدرس

آرامگاه سید حسن مدرس در دوره ی صفوی بنا شده است

 

دیرینگی آرامگاه سید حسن مدرس به دوره پهلوی باز می گردد. در سال ۱۳۲۵ هجری شمسی فردی به نام حائری زاده در خصوص خرید زمین های اطراف مزار اقداماتی انجام دارد. وی با هدف بازسازی آرامگاه در داخل باغ باشکوه از طرفداران و دوستداران خواستار خرید اراضی اطراف شد.

بنای آرامگاه در سال ۱۳۶۳ به فرمان رهبر انقلاب جمهوری اسلامی ایران، امام خمینی (ره) مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

 

تاریخچه آرامگاه سید حسن مدرس, سبک معماری آرامگاه مدرس, بازدید از آرامگاه سید حسن مدرس

آرامگاه سید حسن مدرس در شهرستان کاشمر خراسان رضوی واقع شده است

 

در داخل بنا آرامگاه مقبره سید حسن مدرس قرار دارد. سید حسن طباطبایی زواره ملقب به مدرس یکی از روحانیان و سیاست مداران نام آور ایرانی است. سید حسن مدرس به عنوان یک سادات طباطبایی و وزیر ایران، نقش چشمگیری در جنبش مشروطه داشته است. وی در دی ماه سال ۱۳۰۵ شمسی، در جریان قیام نور الله نجفی اصفهانی به حمایت پرداخت و اقدام هایی علیه رضاشاه انجام داد.

 

رضاشاه در ۱۶ مهر ۱۳۰۷ سید حسن مدرس را دستگیر کرد و به شهر های دماغان، خواف و مشهد تبعید نمود.

سید حسن مدرس در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۱۶ به خاطر مسمومیت دار فانی را وداع گفت. مقبره ای این روحانی در کاشمر قرار دارد. تاریخ فوت سید حسن مدرس در تاریخ ایرانیان به روز مجلس شهرت یافته است.

جالب است بدانید آرامگاه سید حسن مدرس به شماره ی ۱۱۶۷۵ در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ به عنوان آثار ملی ایران ثبت شده است.

 

معماری آرامگاه سید حسن مدرس

 

 آرامگاه شهید مدرس در کاشمر, آرامگاه سید حسن مدرس, آرامگاه مدرس

سبک معماری آرامگاه سید حسن مدرس اسلامی است

 

آرامگاه سید حسن مدرس بر اساس سبک معماری اسلامی و به شیوه ی هنر معماری در عصر صفوی پایه گذاری شده است.

در قدیم الایام آرامگاه سید حسن مدرس شامل یک اتاقک متشکل از جنس گل و خشت بوده است. همان طور که بیان کردیم بارگاه این مشروطه خواه، به فرمان امام خمینی (ره) و با کمک آستان قدس رضوی مورد بازسازی واقع شد.

 

آرامگاه سید حسن مدرس شامل یک گنبد فیروزه ای، یک گنبد مرکزی و چهار ایوان می باشد.

با ورود به صحن آرامگاه، یک حیاط بزرگ، ایوان، اتاق و شبستان را مشاهده خواهید کرد. در داخل حیاط یک حوض بزرگ وجود دارد که به وسیله باغچه هایی سرسبز مزین شده است.

فضای داخلی آرامگاه سید حسن مدرس دارای سقفی گنبدی شکل می باشد. دیوار های گچ کاری شده آرامگاه به طرز چشمگیری چشم نوازی می کنند و به وسیله دست نوشته های قدیمی و تابلو ها تصاویری را از ادوار گذشته ترسیم می نمایند.

 

مقبره سید حسن مدرس در مرکز آرامگاه قرار دارد. طراح بنا در خصوص ذکر دعا و راز و نیاز با خدا بارگاه را به صورت چهار ایوانی طراحی نموده است. مقبره دارای گنبد شلجمی است که به وسیله کاشی کاری های سبز و آبی مزین گشته است.

 

جالب است بدانید بر روی مزار سید حسن مدرس، یک صندوق منبت کاری شده قرار دارد.

فضای بیرونی آرامگاه در اختیار عامه مردم قرار دارد. حدود هشتاد تن از شهدای جنگ تحمیلی هشت سال دفاع مقدس در اطراف آرامگاه سید حسن مدرس به خاک سپرده شده اند.

 

مناسب ترین زمان برای سفر به کاشمر و بازدید از آرامگاه سید حسن مدرس

بازدید از آرامگاه سید حسن مدرس, آدرس آرامگاه سید حسن مدرس, آرامگاه شهید مدرس

مسجد جامع کاشمر در نزدیکی آرامگاه سید حسن مدرس قرار دارد

 

به موجب قرارگیری آرامگاه سید حسن مدرس در شهرستان کاشمر واقع در خراسان رضوی، به بررسی آب و هوای این منطقه می پردازیم. استان خراسان رضوی از بارندگی نسبی برخوردار است.

 

مناسب ترین زمان برای سفر به کاشمر واقع در خراسان رضوی، فصل بهار و تابستان است. در این فصول دما هوا در حالت تعدیل قرار دارد و از گزند سرما به دور است.

 

دو مورد از جاذبه های گردشگری در نزدیکی آرامگاه سید حسن مدرس

مسجد جامع کاشمر

یکی از مسجد های مهم شهرستان کاشمر با کاربری مذهبی، مسجد جامع است. مسجد جامع کاشمر محل برگزاری نماز جمعه است که در سال ۱۲۰۵ قمری در دوره سلطنت فتحعلی شاه قاجار بنا شده است. در مسجد جامع کاشمر مراسم های مذهبی و سنتی اعم از شب قدر، تحویل سال، محرم و مراسمات مخصوص شیعیات برگزار می گردد.

 

مسجد جامع کاشمر در مساحتی معادل ۲۹۷۵ متر بر اساس سبک معماری قاجار به صورت ساده بنا شده است. بخش کتیبه کاری مسجد توسط محمد اصفهانی و بخش کاشی کاری ها به وسیله اسماعیل اذانی طراحی گردیده است.

 

مسجد جامع کاشمر متشکل از یک ایوان و یک صحن دارای ۱۲ اتاق می باشد. ایوان مسجد وسعتی ۱۰ متری دارد و ارتفاع آن حدود ۱۵ متر برآورد شده است.

بهتر است بدانمید مسج جامع کاشمر در ۲۵ اسنفد ۱۳۸۰ به شماره ی ۵۱۵۲ در لیست آثار ملی ایران قرار گرفت.

 

مدرسه حاج سلطان العلماء

مدرسه حاج سلطان العلماء یک مدرسه تاریخی در شهرستان کاشمر است که در خیابان امام خمینی قرار دارد. این مدرسه در دوره قاجار به وسیله حاج ملاهادی سلطان العلما وقف شده است.

 

در بخش های شمالی و جنوبی مدرسه حاج سلطان العلماء دو ایوان وجود دارد. علاوه بر این در چهار طرف صحن مرکزی مدرسه حجره هایی دو طبقه تعبیه شده است.

مدرسه حاج سلطان العلماء شامل ۴۰ اتاق ویژه طلاب است که به عنوان یک مدرسه علمیه در استان خراسان رضوی معرفی شده است.

 

مسیر دسترسی به آرامگاه سید حسن مدرس

ایران- خراسان رضوی- شهرستان کاشمر- خیابان شهید مدرس- بلوار شاهد- آرامگاه سید حسن مدرس

منبع خبر : بیتوته
true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

- کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
- آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


false